مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین
En
02122367958

غشاء PVC در سازه پارچه‌ای

پارچه در سازه پارچه‌ای
امتیاز دهید

غشاء PVC بکار رفته در سازه پارچه ای ترکیبی هستند از الیاف پلی استر بسیار مقاوم ( در برابر کشش وفشار بار ) و روکشــی از PVC برای محافظت از الیاف. شفافیت سازه های چادری بسته به نــوع روکش PVC و الیافشان از %0 تا %50 متغیــر هستند.

پارچه کامپوزیتی بکار رفته در سازه چادری و انواع سقف متحرک با انواع متفاوت الیاف، بافت و روکش، در گستره ی وسیعی از مقاومتهای کششی تولید میگردند

پارچه ی مورد نیاز هـر پروژه سازه چادری پس از انجام محاسبات سازه ای و با توجه به نیازهای مهندسی سازه پارچه ای آن انتخاب خواهد شد

پیش تنیدگی الیاف غشاء PVC بکار رفته در سازه پارچه‌ای

در تکنولوژی پیش تنیدگی الیاف پارچه بکار رفته در سازه پارچه‌ای بعد از تحت کشش قرار گرفتن تار و پود، الیاف به وسیله غشاء  PVC روکش شده و پس از سخت شدن این غشاء مرحله رها سازی انجام میگیرد.

در نتیجه محصول نهایی (پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای)  به صورت پیش کشیده تولید میشود.

پارچه هایی که تحت این تکنولوژی (Precontraint) برای سازه چادری تولید میگردند از پایداری همه جانبه برخوردار خواهند بود

  • پایداری در اختلاف دمای شدید (°70+~°30-)
  • طول عمر بیشتر به دلیل حفاظت بهتر از الیاف پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای
  • پایداری و عدم خزش در طول مدت بهره برداری سازه های پارچه ای
  • دستیابی به میزان تحمل بسیار بالا در واحد سطح  سازه چادری با توجه به پیش کشیدگی حاصل از تکنولوژیPrecontrainT

در این تکنولوژی ضمن حفظ سبک وزنی پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای، امکان استفاده از روکش PVC  با ضخامت بیشتر نیز فراهم است که این امر موجب افزایش قابل ملاحظه ای در طول عمر سازه پارچه ای میشود.

همچنین در این تکنولوژی افزایش طول پارچه بر اثر اعمال فشار و کشش به حداقل میرسد در حالیکه افزایش طول در دیگر پارچه های کامپوزیتی متداول، بیش از سه برابر آنچه در پارچه های Precontraint رخ می دهد، میباشد.

روکش محافظ پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای

از جمله روکشهایی که جهت حفاظت از روکشهای pvc پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای مورد استفاده قرار میگیرند میتوان از PVF Film , ,Acrylic ,Vinyl Plastisol PVDF نام برد.در این میان PVDF بعنوان مقاومترینشان، روکش نهایی سطح پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای خواهد بود و ویژگی های خاصی را به پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای میبخشد از جمله:

حفظ مقاومت باطنی پارچه ی بکار رفته درسازه های پارچه ای و افزایش طول عمر سازه چادری پروژه

ایجاد سطحی صیقلی و براق به منظور عدم جذب گـرد و غبار و زیبایی بیشتر سازه چادری

ثبـات رنگ سازه چادری در بلند مـدتطبق نمودار مقابل می توان عمـر روکش

PVDF را با دیگـر روکشهــایی که معمولاً در پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای استفاده میگردند را در شرایط یکسـان مقایسه نمود. همان طور که مشاهده میشـود ،روکش80 % PVDF ، از درخشندگی اولیه و اصلی اش را بعد از 10 سـال حفظ نموده در حالی که در بهترین نوع از سایر روکشها، تنها 20% از درخشندگی و کیفیت اولیه سایر پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای باقی مانده است .

دوام و طول عمر بیشتر پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای

الیـاف پلی استر بکار رفته در پارچه کامپوزیتی با برخورداری از مقاومت بسیار بالا، اساس مقاومت این نوع از پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای را تشکیل میدهند.

روکش PVC گستــرده شده روی الیـاف وظیفـــه ی حفاظت از الیاف را دارد. مجموعه دو عامل پیش تنیدگی و روکش محافظ PVDF باعث افزایش طول عمر و دوام بالای سازه های پارچه ای میشود باید توجه داشت،در حالیکه افــزایش ضخامت لایه محافظ نقش مستقیمی در طول عمـر پارچه دارد، این افزایش ضخامت نباید باعث بیشتر شدن وزن نهایی پارچه شود

بر اساس یک تحقیق که در مؤسسه تحقیقاتی مستقل ENKA فلوریـدا به انجـام رسیده است، مقــاومت باقیمانده ی 3 پــروژه سازه چادری متفـاوت، بـا ضخـامتهای مختلف روکش PVC  در طــول 10 ســال با یــکدیگر مقایسه شده اند.

رفتار در برابر حریق پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای

تمامی پارچه های بکارگیری شده در پروژه های سازه چادری شرکت آسمانه دارای استانداردهای بین المللی مقاومت حریق اخذ شده از مؤسسات بین المللی اروپایی و آمریکایی هستند.

این پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای دارای ویژگی های بخصوصی میباشند که از آن جمله میتوان به موارد ذیل اشاره نمود :

  • جلوگیری از ریزش قطرات مذاب و شعله ور در فضای زیر سازه چادری
  • دارای ماده خود خاموش کن
  • جلوگیری از گسترش زبانه ی آتش در سطح پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای
  • عدم انتشار گازهای خفه کننده در فضای زیر سازه چادری

تبادل حرارت در پارچه کامپوزیتی

با توجه به گستـره ی وسیعی از پارچه هـای کامپوزیتی در عرصه سازه چادری با مشخصات فنی متفاوتی که توسط شرکتهای مختلف تولید کننده پارچه ارائه میگردد، با انتخاب کارشناسی شده و ترکیب مناسب این پارچه ها، میتوان بهره ی حرارتی فضای زیرین سازه های چادری را تا حد زیادی افزایش داد و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان سازه چادری را به حد معیارهای تعیین شده در قانون ساخت و ساز کشورمان رساند با بکارگیری پیشنهادات فنی زیر در طراحی سازه های چادری میتوان به حد بسیار مطلوبی در بهینه سازی مصرف انرژی فضای تحت پوشش سازه چادری دست یافت.

انتخاب پارچه مات OPAQUE، به کار گیری از سیستم دولایه عایق حرارتی Double Membrane:(Outer Layer+Insulation+Inner layer) و استفاده از پارچه های LOWEدر ساخت سازه چادری

ثبات رنگ پارچه بکار رفته درسازه پارچه ای

دو عـامل حیاتی در ثبات رنگ پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای، دقت در انتخاب رنگ دانه ها و استفـاده از روکش محـافظ برتر (PVDF) میباشد

طبق نمودار ذیل پارچه هایی با روکش PVDF بعد از 10 سال تنها 2.5NBS از رنگ خود را از دست داده، در صورتیکه در بهترین نوع از سایر روکش های پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای این مقدار 5NBS است از حیث تنوع رنگ، در پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای نازک تر (با کاربری سایبان های کوچک) تنوع رنگ زیادی در دسترس میباشد ولی در پارچه های ضخیم تر برای دهانه های وسیع استفاده میشود.

این تنوع رنگ محدود به رنگهای سفید،کرم،نقره ای، طلائی و مسی میباشد

عبور نور پارچه بکار رفته در سازه های پارچه‌ای

بهره مندی از نور طبیعی فضای زیرین سازه چادری قسمت جدا نشدنی از معماری سازه پارچه‌ای است که جزء محسنات و مزایای اولیه اش به شمار میآید.

این پارچه‌ها با اجازه ی عبور نور تا حد 50 % همراه با توزیع عالی، نقش ویژه و مؤثری در شادابی محیط داخلی سازه چادری ایفا میکنند روکش PVDF با ایجاد سطحی براق بر روی پارچه‌های بکار رفته درسازه پارچه ای امکان انعکاس نورهای دکوراتیو را نیز فراهم میسازد.

ارسال نظر

02122367958
سلام
در واتس‌ اپ پاسخگوی شما هستیم