مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین
En
02122367958

سازه چادری مجتمع تجاری حجت – مشهد

سازه-های-چادری-مجتمع-حجت
امتیاز دهید

جدول مشخصات سازه چادری مجتمع تجاری حجت – مشهد

سال اجرا 1390
جنس لایه پارچه: ۹۰۰gr/m2/الیاف: پلی استر/ رویه:PVC / روکش محافظ:PVDF
مساحت  310 مترمربع
کارفرما
طراحی و معماری گروه فنی و مهندسی شرکت آسمانه

 

هدف از ساخت سازه چادری:

در سال 1390 به جهت بازسازی و نوسازی مجتمع تجاری حجت، تغییراتی در فضای داخلی مجتمع انجام پذیرفت. در تکمیل فعالیت نوسازی احتیاج بود تا سقف مجتمع نیز که یک سقف بنایی و قدیمی است و همخوانی مناسبی با یک فضای تجاری ندارد مورد بازنگری و ترمیم قرار گیرد. برای این منظور مدیران مجتمع تصمیم به استفاده از سازه چادری گرفتند.

سازه پارچه ای مجتمع تجاری حجت علاوه بر زیباسازی فضای داخلی مجتمع بایستی به عنوان یک سقف کاذب، عیوب ظاهری موجود در سقف قدیمی و فرسوده مجتمع را نیز در خود پنهان کند. شرکت آسمانه پس از بررسی شرایط موجود طرحی را به کارفرما ارائه نمود که علاوه بر خواسته­‌های فوق، باعث ایجاد تلفیقی زیبا از سازه سنتی مجتمع و سازه های مدرن پارچه ای گردید. این طرح پس از تصویب کارفرما در سال 1391 با مساحتی بالغ بر 310 مترمربع به انجام رسید.

مشخصات سازه های چادری:

در طرح سازه چادری مجتمع تجاری حجت از ترکیب دو المان متفاوت بهره گرفته شد. این دو المان به صورت متناوب در امتداد مغازه ها تکرار شده­ اند. المان اول دارای طرح زین اسبی (Saddle) می­باشد و از پارچه PVC که طلایی رنگ است در ساخت آن استفاده شده است.باتوجه به اینکه قوس وطاق های مختلف دربازارهای قدیمی بسیار رایج بوده و بخش جدایی ناپذیر سوق ها (بازار) بودند ازاین رو با الهام از چفدهای کلیل این المان های زین اسبی ایجادشد. سازه چادری ایجادشده دارای شش نقطه کشش می­باشد. چهار نقطه پیرامونی در بالاترین ارتفاع قرار دارد و به وسیله دو نقطه کشش میانی به سمت پایین کشیده می­شود.

المان دوم یک سازه پارچه‌ای با طرح ARC می­باشد. این سازه چادری قوسی مکمل سازه چادری اول (زین اسبی) میباشد. انحناهای بصری ایجاد شده در این دو فرم مخالف یکدیگر هستند. تضاد ایجاد شده درجنس و رنگ نیز وجود دارد .جنس پارچه مورد استفاده این المان تفاوت زیادی با المان اول دارد. این پارچه از نوع مشبک و داری رنگ قهوه‌­ای می­باشد.

المان زین اسبی 22 عدد و المان قوسی 24 عدد در این پروژه وجود دارد. درنهایت با ایجاد دو نوع متفاوت سازه چادری سقفی با تمام ویژگی های مدنظر کارفرما اجرا شد.

 

ساختار فولادی سازه چادری مجتمع تجاری:

اولین مشکل برای نصب سازه چادری در پروژه پاساژ حجت؛ قدیمی بودن بنا و دسترسی محدود به سازه اصلی ساختمان بود. برای بدست آمدن نقاط کشش بایستی به تکیه گاهی مطمئن دست پیدا کرد. بدین منظور به صورت معمول از سازه موجود در محل استفاده شد. در این پروژه بخاطر نداشتن نقشه­‌های سازه ساختمان و همچنین محدودیت در تخریب لایه نازک کاری بنا، دسترسی به سازه با صرف زمان زیادی محقق شد. پس از این مرحله نقاط تکیه گاهی به گونه‌­ای تعیین شدند که با کمترین تخریب در بنای قدیمی امکان نصب سازه چادری فراهم شود.

محدودیت­ دیگر نصب سازه چادری در این پروژه، فعال بودن مجتمع در روزهای نصب سازه های پارچه ای بود. با توجه به این موضوع که امکان فعالیت همزمان واحدهای تجاری و عملیات نصب سازه وجود نداشت لذا عملیات نصب پس از ساعت کاری مجتمع در نظرگرفته شد وکارتیم نصب از ساعت 10 شب آغازو تا صبح ادامه پیدا میکرد.

رنگ سازه های چادری و فولادی:

در طراحی سازه چادری تلاش شده است که رنگ این سازه با فضای داخلی پاساژ هارمونی داشته باشد لذا برای پارچه و سازه فلزی از رنگ­های قهوه‌­ای و طلایی استفاده شده است. رنگ مورد استفاده در سازه چادری در این پروژه به گونه­ ای انتخاب شده تا یک رنگ بندی گرم در داخل پاساژ ایجاد شود و همچنین تطابق مناسبی با معماری داخلی مجتمع داشته باشد.

قابل ذکر است وجود چندین سازه چادری یک شکل در یک راستا ریتم آنها را نشان وحس تناوب را به بیننده القا می کند. رنگ سازه چادری علاوه بر هماهنگی با محیط پاساژ به شادی وطراوت آن نیز کمک میکند.

جنس سازه چادری این پروژه بنابر درخواست کارفرما برای سازه کششی زین اسبی پارچه gr/m2۹۰۰  با الیاف  پلی استر و رویه PVC با روکش محافظ PVDF انتخاب شده است.که محصول شرکت فراری میباشد.

 

 

ارسال نظر

02122367958
سلام
در واتس‌ اپ پاسخگوی شما هستیم