مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین
En
02122367958

سایبان چادری سردرب ورودی دانشگاه الزهرا – تهران

سایبان چادری سردرب ورودی دانشگاه الزهرا
امتیاز دهید

جدول مشخصات سایبان چادری سردرب ورودی دانشگاه الزهرا – تهران

سال اجرا  1392
جنس لایه پارچه: ۹۰۰gr/m2/الیاف: پلی استر/ رویه:PVC / روکش محافظ:PVDF
مساحت  303 مترمربع
کارفرما دانشگاه الزهرا تهران
طراحی و معماری گروه فنی و مهندسی شرکت آسمانه

سازه-پارچه-ای-دانشگاه-الزهرا

هدف از ساخت سایبان چادری سردرب ورودی :

برای راهرو ارتباطی به سلف سرویس دانشگاه الزهرا، احتیاج به یک پوشش محافظت کننده در مقابل عوامل جوی همچون بارش باران و برف و یا یک سایبان در تابش آفتاب بوده است. برای این منظور گزینه­‌های متعددی مانند یک سقف بنایی، سقف متحرک، سازه‌ چادری و… پیش روی مدیران دانشگاه قرار داشته است که در نهایت با توجه به خصوصیات ویژه اش سازه چادری را انتخاب اول خود قراردادند. از جمله موارد که سقف سازه چادری را بر دیگر موارد برتری میدهد شامل:

  • زیبایی و مدرن بودن این سازه­‌ها
  • انعطاف پذیری و هماهنگ شدن با ساختارهای بتنی یا فولادی
  • سبکی سقف
  • سرعت در تولید، نصب و اجرا

پروژه سایبان چادری سردرب ورودی دانشگاه الزهرا در شهر تهران به مساحت 303 مترمربع در اواخر سال 1392 مطرح و طراحی آن انجام گرفت. ساخت و نصب این سازه چادری در سال 1393 انجام شد.

مشخصات سایبان چادری سردرب ورودی دانشگاه الزهرا :

راهرو ارتباطی مورد نظر در دانشگاه الزهرا دارای عرض 8 متر و طولی بالغ بر 48 متر می­باشد. این راهرو در یک فضای باز قرار گرفته است و در دو ضلع مجاور آن 14 عدد ستون بتنی در فواصل 8 متر قرار دارد. این ستون­ها نقش تکیه­ گاه­‌های اصلی سازه چادری را ایفا می­کنند.

سایبان چادری سردرب ورودی از قسمت گوشه‌های خود به طرف این ستون­ها کشیده می­شود و به وسیله تغییر کد ارتفاعی پارچه در هر یک از تکیه­‌گاه‌ها، فرم زیبای قله و دره (ridge and valley) ایجاد می­گردد. ستون­های موجود دارای مقطع مربع و به طول ضلع 40 سانتیمتر بوده و ارتفاع آنها 5/5 متر می­باشد.

دیتیل-سازه-پارچه-ای-دانشگاه-الزهرا

 

مشخصات ساختار فولادی:

به منظور ایجاد فرم و شکل مناسب در سازه‌ چادری بایستی آنها را تحت کشش قرار میدادیم. البته نیروی کششی اعمال شده به سازه پارچه­ ای با توجه به فرم، ابعاد و محل قرارگیری آنها متفاوت خواهد شد. در سایبان چادری سردرب ورودی دانشگاه الزهرا، این نیروهای کششی مقادیر زیادی داشتند، به همین علت لازم بود تا ستون­های بتنی را تقویت میکردیم. برای این امر از لوله‌های فولادی بدون درز (مانیسمان) 6 اینچ استفاده کردیم. تصمیم تیم فنی و مهندسی آسمانه برای حل این مشکل این بود که باید لوله‌های فولادی را به صورت قطری بین ستون­های بتنی قرار میدادیم و با اتصالی این چنینی باعث یکپارچگی و انسجام سازه های تکیه ­گاهی ­میشدیم.

ستون­های بتنی مستقیم که زاویه­‌های 90 درجه و تیز دارند و لوله­‌های صلب فولادی که به صورت قوسی شکل نورد شده­ اند با هم ترکیب شدند. درکنار هم قرارگرفتن این دو سیستم صلب با سیستم کاملاً انعطاف پذیر سازه‌های چادری که در آن پارچه از نقطه­‌ای به نقطه دیگر به صورت مداوم در حال تغییر شکل می­باشد، ساختار ویژه و خاصی به این پروژه بخشیده است. گویا بیننده حسی از پرش از ین ستون به آن ستون را در ذهن خود تجربه میکند واین تداعی حس حرکت در بین عابرین را نیز در پی دارد.

نحوه خروج و هدایت آب باران در سایبان چادری:

با توجه به فرم قله و دره  سایبان چادری سردرب ورودی، گوشه­‌های پارچه به صورت یک در میان در نقاط قعر و راس قرار دارند. برای هدایت آب باران در اتصالات کشنده پارچه، لوله­ های آب­رو تعبیه شده است. این لوله ها در گوشه ­هایی از پارچه که در قعر هستند، متصل شده ­اند. آب­های سطحی جمع ­آوری شده از سطح پارچه که به این نقاط منتقل می­شوند از طریق مجرای فاضلاب موجود در بدنه ستون­های بتنی هدایت و از آنجا تخلیه می­گردد.

سازه-های-پارچه-ای-دانشگاه-الزهرا

پوشش رنگ سازه چادری و ساختار فلزی:

در معماری ساختمان­های موجود در دانشگاه الزهرا از عناصری استفاده شده است که در آنها رنگ غالب، رنگ قهوه ­ای می­باشد. با توجه به این موضوع، برای اینکه سازه چادری و ساختار فلزی تناسب قابل قبولی با معماری موجود داشته باشند و در عین حال استقلال خود را به عنوان یک عنصر معماری حفظ کرده باشند از رنگ کرم برای پوشش سازه فلزی استفاده شده است و پارچه­‌های مورد استفاده نیز به رنگ کرم انتخاب شده­ اند پارچه با مشخصات فنی  gr/m2۹۰۰ با الیاف پلی استرورویهPVC   با روکش محافظ PVDFبرای این پروژه در نظر گرفته شده اند.

ارسال نظر

02122367958
سلام
در واتس‌ اپ پاسخگوی شما هستیم