اجزاء و مصالح پارچه (پارچه های کامپوزیتی)               


اجزاء و مصالح پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای

پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای ترکیبی هستند از الیــاف پلی استــر بسیار مقاوم ( در برابر کشش وفشار بار ) و روکشــی از PVC برای محافظت از الیاف. شفافیت سازه های چادری بسته به نــوع روکش PVC و الیافشان از %0 تا %50 متغیــر هستند. پارچه های کامپوزیتی بکار رفته در سازه های چادری با انواع متفاوت الیاف، بافت و روکش، در گستره ی وسیعی از مقاومتهای کششی تولید میگردند. پارچه ی مورد نیاز هـر پروژه سازه چادری پس از انجـــام محاسبات سازه ای و با توجه به نیازهای مهندسی سازه پارچه ای آن انتخاب خواهد ش


 

پیش تنیدگی الیاف پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای

در تکنولوژی پیش تنیدگی الیاف پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای بعد از تحت کشش قرار گرفتن تار و پود، الیاف به وسیله غشاء  PVCروکش شده و پس از سخت شدن این غشاء مرحله رها سازی انجام میگیرد.در نتیجه محصول نهایی (پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای)  به صورت پیش کشیده تولید میشود. پارچه هایی که تحت این تکنولوژی(Precontraint) برای سازه های چادری تولید میگردند از پایداری همه جانبه برخوردار خواهند بود

 • پایداری در اختلاف دمای شدید (°70+~°30-)
 • طول عمر بیشتر به دلیل حفاظت بهتر از الیاف پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای
 • پایداری و عدم خزش در طول مدت بهره برداری سازه های پارچه ای
 • دستیابی به میزان تحمل بسیار بالا در واحد سطح  سازه چادری با توجه به پیش کشیدگی حاصل از تکنولوژیPrecontrainT

در این تکنولوژی ضمن حفظ سبک وزنی پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای، امکان استفاده از روکش PVC  با ضخامت بیشتر نیز فراهم است که این امر موجب افزایش قابل ملاحظه ای در طول عمر سازه پارچه ای میشود. همچنین در این تکنولوژی افزایش طول پارچه بر اثر اعمال فشار و کشش به حداقل میرسد در حالیکه افزایش طول در دیگر پارچه های کامپوزیتی متداول، بیش از سه برابر آنچه در پارچه های Precontraint رخ می دهد، میباشد.

 

روکش محافظ پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای

از جمله روکشهایی که جهت حفاظت از روکشهای pvc پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای مورد استفاده قرار میگیرند میتوان از PVF Film , ,Acrylic ,Vinyl Plastisol PVDF نام برد.در این میان PVDF بعنوان مقاومترینشان، روکش نهایی سطح پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای خواهد بود و ویژگی های خاصی را به پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای میبخشد از جمله:

 • حفظ مقاومت باطنی پارچه ی بکار رفته درسازه های پارچه ای و افزایش طول عمر سازه چادری پروژه
 • ایجاد سطحی صیقلی و براق به منظور عدم جذب گـرد و غبار و زیبایی بیشتر سازه چادری
 • ثبـات رنگ سازه چادری در بلند مـدتطبق نمودار مقابل می توان عمـر روکش

PVDF را با دیگـر روکشهــایی که معمولاً در پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای استفاده میگردند را در شرایط یکسـان مقایسه نمود. همان طور که مشاهده میشـود ،روکش80 % PVDF ، از درخشندگی اولیه و اصلی اش را بعد از 10 سـال حفظ نموده در حالی که در بهترین نوع از سایر روکشها، تنها 20% از درخشندگی و کیفیت اولیه سایر پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای باقی مانده است .

 

ویژگی های کاربردی

 

دوام و طول عمر بیشتر پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای

الیـاف پلی استر بکار رفته در پارچه های کامپوزیتی با برخورداری از مقاومت بسیار بالا، اساس مقاومت این نوع از پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای را تشکیل میدهند. روکش PVC گستــرده شده روی الیـاف وظیفـــه ی حفاظت از الیاف را دارد. مجموعه دو عامل پیش تنیدگی و روکش محافظ PVDF باعث افزایش طول عمر و دوام بالای سازه های پارچه ای میشود باید توجه داشت،در حالیکه افــزایش ضخامت لایه محافظ نقش مستقیمی در طول عمـر پارچه دارد، این افزایش ضخامت نباید باعث بیشتر شدن وزن نهایی پارچه شود

بر اساس یک تحقیق که در مؤسسه تحقیقاتی مستقل ENKA فلوریـدا به انجـام رسیده است، مقــاومت باقیمانده ی 3 پــروژه سازه چادری متفـاوت، بـا ضخـامتهای مختلف روکش PVC  در طــول 10 ســال با یــکدیگر مقایسه شده اند. طبق نمـودار ذیل نتــایج بدست آمده به خـوبی مزایای استفاده از روکشهای ضخیم تر پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای را نشان میدهد.

رفتار در برابر حریق پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای

تمامی پارچه های بکارگیری شده در پروژه های سازه چادری شرکت آسمانه دارای استانداردهای بین المللی مقاومت حریق اخذ شده از مؤسسات بین المللی اروپایی و آمریکایی هستند.این پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای دارای ویژگی های بخصوصی میباشند که از آن جمله میتوان به موارد ذیل اشاره نمود :

 • جلوگیری از ریزش قطرات مذاب و شعله ور در فضای زیر سازه چادری
 • دارای ماده خود خاموش کن
 • جلوگیری از گسترش زبانه ی آتش در سطح پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای
 • عدم انتشار گازهای خفه کننده در فضای زیر سازه چادری

تبادل حرارت

با توجه به گستـره ی وسیعی از پارچه هـای کامپوزیتی در عرصه سازه های چادری با مشخصات فنی متفاوتی که توسط شرکتهای مختلف تولید کننده پارچه ارائه میگردد، با انتخاب کارشناسی شده و ترکیب مناسب این پارچه ها، میتوان بهره ی حرارتی فضای زیرین سازه های چادری را تا حد زیادی افزایش داد و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان سازه چادری را به حد معیارهای تعیین شده در قانون ساخت و ساز کشورمان رساند با بکارگیری پیشنهادات فنی زیر در طراحی سازه های چادری میتوان به حد بسیار مطلوبی در بهینه سازی مصرف انرژی فضای تحت پوشش سازه چادری دست یافت.

انتخاب پارچه مات OPAQUE، به کار گیری از سیستم دولایه عایق حرارتی Double Membrane:(Outer Layer+Insulation+Inner layer) و استفاده از پارچه های LOWEدر ساخت سازه چادری


ثبات رنگ پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای

دو عـامل حیاتی در ثبات رنگ پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای، دقت در انتخاب رنگ دانه ها و استفـاده از روکش محـافظ برتر (PVDF) میباشد طبق نمودار ذیل پارچه هایی با روکش PVDF بعد از 10 سال تنها 2.5NBS از رنگ خود را از دست داده، در صورتیکه در بهترین نوع از سایر روکش های پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای این مقدار 5NBS است از حیث تنوع رنگ، در پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای نازک تر (با کاربری سایبان های کوچک) تنوع رنگ زیادی در دسترس میباشد ولی در پارچه های ضخیم تر برای دهانه های وسیع استفاده میشود. این تنوع رنگ محدود به رنگهای سفید،کرم،نقره ای، طلائی و مسی میباشد


عبور نور پارچه های بکار رفته در سازه های پارچه ای

بهره مندی از نور طبیعی فضای زیرین سازه های چادری قسمت جدا نشدنی از معماری سازه های پارچه ای است که جزء محسنات و مزایای اولیه اش به شمار میآید. این پارچه ها با اجازه ی عبور نور تا حد 50 % همراه با توزیع عالی، نقش ویژه و مؤثری در شادابی محیط داخلی سازه چادری ایفا میکنند روکش PVDF با ایجاد سطحی براق بر روی پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای امکان انعکاس نورهای دکوراتیو را نیز فراهم میسازد.

 

 

انواع پارچه از نوع کاربرد

 

PVC NORMAL

به طور کلی میتوان گفت در سازه های چادری به طور عمومی میتوان از پارچه های PVC نرمال برای تمامی کاربردهای معماری سازه پارچه ای در ساختمان همچون نماهای داخلی پارچه ای (اعم از سقف و بدنه ) , پوسته های خارجی پارچه ای اعم از سقف وبدنه و ساخت المان ها و نماد های شهری و ... استفاده کرد . این نوع از  پارچه ها عموما به رنگ سفید و کرم تولید میگردند .تنها زمانیکه موارد خاصی همچون میزان دید و چشم انداز , تبادل حرارت لایه های سازه چادری , سبکی وزن , میزان عبور نور خورشید و شفافیت سازه چادری و ... در راس انتخاب و اهم تصمیم گیری ها باشند میتوان از انواع دیگر سازه های پارچه ای کششی  بهره جست

 

 

 PVC MESH

کاربرد پارچه های مشبک عمدتاً در بدنه بیرونی نمای ساختمان و سقف های کاذب داخلی می باشد. از مهمترین ویژگی های کاربردی Mesh های سازه پارچه ای اجازه دید از داخل ساختمان به بیرون و محرم نمودن فضای داخل می باشد.در شب این سناریو برعکس خواهد بود , ولی می توان با نور پردازی دکوراتیو بر روی سطح سازه پارچه ای این مشکل را حل نمود. علاوه بر ویژگی های یاد شده، از جمله مهمترین امتیازات سازه پارچه ای های مشبک می توان به امکان ایجاد نمایی یکدست و یکپارچه اشاره کرد قابل ذکر است استفاده از سازه های پارچه های نرمال PVC  نیز هیچگونه مغایرت فنی با این نوع کاربری ندارد . هتل برج العرب دبی  و هتل  Puerta Americaدر اسپانیا  نمونه هایی می باشند که برای پوشش نمای آنها از سازه پارچه ای نرمال PVC استفاده شده است.

 

 

 LOW-E

این نوع پارچه کششی ، محصولی خاص از شرکت فراری فرانسه میباشدکمپانی فراری با اضافه کردن یک لایه نازک آلومینیوم در سطح پشتی این نوع از سازه پارچه ای  ، میزان پرت حرارتی را تا حد زیادی کاهش داده، این میزان تا حدی قابل توجه است , که باعث کاهش توان سیستم تاسیسات پروژه را میسر میسازد و  نتیجتا باعث صرفه جویی اقتصادی قابل توجه ای در بخش تامین انرژی پروژه ها میگرددLOW-E بیانی است کیفی که گویای میزان انتشار و باز تابش انرژی در سطوح متفاوت است . Emissivity (انتشار) مقداری است که مبین کیفیت Low E بوده و مقدارش عددی بین 0 تا 1 می باشد . به عنوان مثال فویل آلــومینیوم Emissivity  معادل 0.03 دارد ، بدین معنا که این ماده 3 % انرژی را انتشار داده و %97 انرژی را بازتاب می کند . عملکرد Low E به وسیله ی آلومینایز (Aluminise) کردن سطح که به عنوان یک مانع حرارتی در سازه های پارچه ای عمل می کند ، بدست می آید . از دیگر ویژگی های Low E ،  می توان به کاهش میزان عبور نـور طبیعی به داخـل ساختمان سازه پارچه ای اشاره نمود.

 

 ETFE

محصول جدید از خانواده ی غشاء ها میباشد که کاربرد آن در سقف و نمای ساختمان است مهمترین ویژگی این متریال،اجازه دید کامل شبیه شیشه ها میباشد سایر مزایا:

 • بسیار سبک وزن در مقایسه با شیشه های لمینت شده (حدود 0.01 وزن شیشه   
 • دارای طول عمر بالا(بیش از 50 سال
 • عدم جذب گرد و غبار و آلودگی های محیط به دلیل وجود سطح غیر چسبنده
 • دارای خاصیت خود پاک شوندگی
 • عامل موثر در کاهش هزینه های انرژی ساختمان در مصارف روشنایی,گرمایش و سرمایش
 • فیلتر اشعه های مضر آفتاب به ویژه اشعه ماورائ بنفش
 • دارای قابلیت انتقال نور مرئی تا90 %
 • قابل استفاده به صورت تک لایه یا چند لایه
 • کاملا سازگار با محیط زیست و دارای قابلیت بازیافت

 

 FELEX LIGHT

محصول جدید شرکت فراری فرانسه میباشد که به میزان 80 درصد نور را عبور می دهد. مهمترین تفاوت ظاهری این سازه پارچه ای با ETFE وجود یک شبکه الیاف با چشمه های باز می باشد, اما به لحاظ سیستم ساخت و تولید کاملاً با خانواده ETFE ها متفاوت می باشد . انعطاف پذیری کمی دارد و جایگزین بسیار قدرتمند برای شیشه در سقف به ویژه پنجره های سقفی و نما محسوب می گردد.