هدف از نصب سقف جمع شونده :

ایجاد سایبان های برقی و سقف چادری ثابت محوطه فود کورت مجتمع تجاری هروی سنتر که طراحی آن در اواخر سال 1395 و ساخت و نصب آن در سه ماهه نخست سال 1396 انجام پذیرفت هدفی جز استفاده از فضای باز و افزایش زیر بنای تجاری و ایجاد فضایی مدرن با بکارگیری تکنولوژی روز سایبان های متحرک برای بوجود آوردن فضایی آرامش بخش در راستای ایجاد محیطی مناسب برای مشتری های رستوران نبود .

در محوطه رستوران های روباز معمولا از آلاچیق های ثابت یا پرتابل استفاده می شود ولی در این پروژه برای رسیدن به یک محوطه یکپارچه و همچنین بهره بردن از معماری سازه پارچه ای و سقف های متحرک ، تصمیم مدیران مجتمع بر آن شد که از قابلیت های این سیستم ها جهت ایجاد محیطی جذاب بهره مناسب برده شود .

معرفی حالت و مشخصات سایبان برقی :

با توجه به پلان نا منظم نیم دایره ای تراس طبقه دوم ، طراحی  سازه سقف تراس باید در قالب اشکال هندسی ای شکل میگرفت تا پوشش کامل تراس برآورده شود ، لذا با ایده تلفیق سایبان برقی که به شکل پلان مستطیل اجرا می شود و سازه چادری که محدودیتی در ابعاد ، اندازه و شکل ندارد کار طراحی پوشش تراس آغاز گردید .

ابتدا پلان تراس طبقه دوم به دو قسمت مستطیل و نیم دایره تقسیم شد ،

سایبان های برقی در دو نوع ریل 10 متر و ریل 6 متر طراحی گردید ، سایبان های برقی با ریل 10 متر به صورت هشتی و دو شیب در نظر گرفته شد و در قسمت پلان مستطیل شکل قرار گرفت و بقیه پلان که شکل نیم دایره دارد با سایبان های برقی با ریل 6 متری و سازه چادری بصورت یکی در میان در پلان جایگذاری شد ، مرکز پلان نیز با سازه پارچه ای بصورت ثابت طراحی گردید است .

دو سقف متحرک برقی در پلان مستطیل شکل دارای دو ریل به طول 10 متر با عرض دهانه ی 3.5 متر میباشند که بصورت دو شیب نصب شده بطوریکه پارچه ی تاشونده این دو سیستم که در قسمت اوج شیب سقف کار گذاشته شده، بصورت دو طرفه جمع و باز میشوند ، 4 سایبان متحرک که از رپل هایی با طول 6 متر و عرض دهانه 3 متر تشکیل شده اند همراه با سازه های چادری مثلثی در پلان نیم دایره تراس نصب شده اند . غشای PVC بکار رفته در این سقفهای اتوماتیک به رنگ کرم  و در سازه پارچه ای به رنگ سفید و محصول شرکت مهلر آلمان میباشد .

هر یک از سقفهای اتوماتیک برقی توسط موتور سامفی ، ساخت کشور فرانسه که در انتهای ریلها کار گذاشته شده سقف را به سهولت و با کمترین صدا توسط ریموت کنترل دستی تک کاناله باز و بسته می نماید .

به منظور محافظت و افزایش طول عمر غشای PVC از ورقهای  فلزی ای که در قسمت انتهای ریلهای آلومینیومی سقف اتوماتیک نصب میشوند استفاده شده است ، این ورقهای فلزی با جلوگیری از نشست گرد و خاک ، تابش نور آفتاب، ممانعت از  نشست برف و یخ زدگی ، بر روی پارچه جمع شده سایبان برقی ، طول عمر بیشتر غشاء PVC را فراهم میسازد .

زمان بندی مراحل طراحی ، ساخت و نصب پروژه :

طراحی این سقف متحرک با تبادل نظر با کارفرمای محترم و اندازه برداری محل پروژه و در نظر گرفتن کلیه محدودیت های سازه ای موجود ساختمان  در مدت 15 روز انجام پذیرفت ، با توجه به ساختار خاص سازه فولادی تیم سازنده سازه های فولادی شرکت سایه روشن مامور به ساخت سازه در محل پروژه گردید که طی 45 روز ، ساخت سازه با توجه به ساختار پیچیده و خاصش به پایان رسید .

بعد از مرحله و پروسه ی صف تولید و نوبت پروژه ها ساخت  سقف های متحرک و فرآوری پارچه های سازه چادری طی 21 روز در کارخانه انجام شد و نهایتا طی 17 روز نصب سایبان های برقی و 22 روز نصب پوشش سازه پارچه ای به پایان رسید و آماده ی بهره برداری گردید.

ساختار فولادی ویژه پروژه:

ایجاد المان های قوسی در کنار ورق های فولادی برش CNC  (دیتایلهای اتصال و سخت کننده ها ) و نحوه مهار سازه بر اساس سیستم هرمی متکی بر ستون های قوسی ساختار ویژه و خاصی رو به سازه فولادی این پروژه بخشیده است .

تلفیق مقاطع لوله ای و ورق های برش CNC  برای ایجاد خرپاهای بار بر محیطی سازه چادری در کنار سایبان برقی زیبایی دو چندانی برای هم جواریه سازه پارچه ای و سقف متحرک داده است .

به دلیل اینکه سفارش خرید سقف اتوماتیک بعد از اتمام نازک کاریها ی تراس صورت پذیرفت ، در مرحله ی طراحی و مهندسی ساختار سازه ای سقف متحرک این پروژه ،  به منظور کمترین تخریب و همچنین به دلیل استفاده از ترمو وود برای پوشش کف فودکورت ایجاد تکیه گاه های مناسب مهار سازه فولادی روی دال بتنی ساختمان و زیر پوشش ترمو وود کف در نظر گرفته شد .

 یکی از دقدقه های این پروژه کمترین استفاده از ستون در وسط محوطه تراس بود ، با توجه به متراژ بالای سایبان های برقی و سازه چادری در این پروژه و بارهای اعمالی به سازه ساختمان تیم طراحی سازه پیشنهاد استفاده از سیستم مهار هرمی را برای بهینه ترین حالت باربری سازه در دستور کار خود قرار داد با توجه به این پیشنهاد کلیه ستون های سازه بصورت محیطی نصب گردیدند و دو ستون اصلی نیز که در وسط محوطه قرار گرفته بودند بصورتی در سیستم سازه جانمایی شدند که در کنار دیواره های وید شیشه ای تراس قرار گیرند .

هماهنگی های معماری با وضع موجود پروژه :

با توجه به دیواره قوسی محوطه تراس و طرح جانمایی سقف های متحرک و سازه چادری جهت ایجاد یکپارچگی آبراه سیستم ها و دیواره قوسی ، کانال هدایت آب روی دیوار قوسی و بصورت مخفی تعبیه شد .

ستون های محیطی سازه نیز به صورت المان های قوسی و با نظمی متقارن نسبت به هر دهانه طراحی گردیده است .

در قسمت سازه پارچه ای نیز فرم و شکل مهار لبه های محیطی بصورت برجستگی های قوسی در نظر گرفته شده است .

نحوه خروج  و هدایت آب باران :

کانال جمع آوری آب باران کلیه سایبان های برقی و سازه چادری روی دیواره قوسی محوطه فود کورت قرار گرفته است که بوسیله خروجی های در نظر گرفته شده در نقاط کور ، آب سطحی سقف ها به مجاری فاضلاب هدایت می شود .

نکته قابل توجه در هدایت آب سازه پارچه ای مرکزی عبور لوله های آب از درون مقاطع خرپاهای سازه می باشد ، با این کار هدایت آب بصورت کاملا مخفی انجام می پذیرد و نهایتا آب سطحی جمع آوری شده از سقف سازه چادری مرکزی در کانال آب روی دیواره قوسی تخلیه خواهد شد .

پوشش رنک سازه به لحاظ هماهنگی با طرح معماری پروژه :

پوشش رنگ سازه ی آلومینیومی سقف متحرک این پروژه نیز با بهره گیری از تکنولوژی رنگ پودری الکترواستاتیک با توجه

به نظر مشترک تیم ما و کارفرما به رنگ کد رال 1013 انجام پذیرفت.

رنگ سازه فولادی با تم قهوه ای روشن انجام شده که باعث ایجاد محیطی گرم و آرامش بخش در محوطه شده است .

سیستم روشنایی :

بر روی پروفیلهای آلومینیومی زیر پارچه های PVC سقف اتوماتیک نیز با بهره گیری از چراغ های SMD و استفاده از حباب عدسی شکل روشنایی فضا تامین و زیبایی سقف دوچندان گردید.