هدف از نصب سقف جمع شونده :

سقف متحرک تراس های طبقات اول تا پنجم نمای جنوبی ساختمان پارمیس پارک واقع در خیابان فرشته که عملیات طراحی ، ساخت و نصب آن در سال 1395 انجام شد به منظور ایجاد پوشش برای تراس و سقف استخر تعبیه شده در تراس طراحی گردید .

مالک این ساختمان جناب آقای دکتر خرمی روز و شرکاء میباشند .

معرفی حالت و مشخصات سایبان برقی :

سایبان برقی کلیه تراس ها بصورت تک شیب در نظر گرفته شده است .

تراس های طبقات اول تا چهارم هر کدام از سه سقف متحرک مستقل تشکیل شده است که طول ریل هر یک از آنها حدود 6 متر با عرض دهانه 4 متر مجموعا محوطه ای به ابعاد 6 در 12 متر را پوشش داده اند ، هر کدام از سایبان های برقی بصورت مجزا از یکدیگر عمل می کنند ، یکی از سقف های متحرک روی استخر و دو تای دیگر در مجاورت آن تعبیه شده اند .

در طبقه پنجم دو سقف متحرک بصورت طره ای با طول ریل 3 متر و عرض دهانه 6 متر طراحی و نصب گردید .

غشای PVC بکار رفته در این سقفهای اتوماتیک به رنگ کرم  و محصول شرکت مهلر آلمان میباشد هر کدام از این سقفهای اتوماتیک برقی توسط موتور سامفی ، ساخت کشور فرانسه که در انتهای ریلها کار گذاشته شده سقف را به سهولت و با کمترین صدا توسط ریموت کنترل دستی تک کاناله باز و بسته می نماید .

به منظور محافظت و افزایش طول عمر غشای PVC از ورقهای  فلزی ای که در قسمت انتهای ریلهای آلومینیومی سقف اتوماتیک نصب میشوند استفاده شده است ، این ورقهای فلزی با جلوگیری از نشست گرد و خاک ، تابش نور آفتاب، ممانعت از  نشست برف و یخ زدگی ، بر روی پارچه جمع شده سایبان برقی ، طول عمر بیشتر غشاء PVC را فراهم میسازد .

زمان بندی مراحل طراحی ، ساخت و نصب پروژه :

طراحی این سقف متحرک با تبادل نظر با کارفرمای محترم در مدت 7 روز انجام پذیرفت ، بعد از مرحله و پروسه ی صف تولید و نوبت پروژه ها ساخت تمامیه سقف های متحرک طی 21 روز در کارخانه انجام شد و نهایتا طی 18 روز نصب و آماده ی بهره برداری گردید.

ساختار فولادی پروژه:

برای ایجاد تکیه گاه های مورد نیاز سقف های متحرک از المان تیر ورق اکسپوز در طبقات اول تا چهارم که در قسمت جنوبی هر تراس تعبیه شده بود و نیز  وجود سقف کنسول در قسمت شمالی تراس استفاده شده است ، در مرحله ی طراحی و مهندسی ساختار سازه ای سقف متحرک این پروژه ،  به منظور همرسی مناسب ریل های سایبان برقی با تیر ورق موجود نیاز به طراحیه دیتیلی مناسب بود که بتواند سه عملکرد ، قاب و فیکسچر قسمت قطعات حرکتی انتهای ریل ، نشیمن آبراه و تکیه گاه ریل به تیرورق را هم زمان ایجاد کند همچنین در ضلع شمالی با کمترین تخریب در سقف از ساختار سازه ایی پشتیبان و نگهدارنده برای مهار ابتدای ریل ها بهره جستیم .

در تراس پنجم به دلیل نبود تیرورق در ضلع جنوبی ، سایبان برقی به صورت طره ای طراحی و نصب گردید ، در این تراس هم مانند تراس های طبقات پایین در ضلع شمالی بیس اصلی سقف متحرک از نگهدارنده های سقفی که به دال بتنی متصل شده بودند برای مهار سازه استفاده شد .

هماهنگی های معماری سقف جمع شونده با وضع موجود پروژه :

کلیه سقف های متحرک در حد فاصل تیرورق های اکسپوز در هر تراس طراحی شدند و تم رنگی سایبان های برقی و سقف استخر با رنگ نمای ساختمان همسان شد .

نحوه خروج  و هدایت آب باران :

با توجه به طراحیه دیتیل نشیمن آبراه آلومینیومی در قسمت اتصال ریل به تیرورق ، آبراه سقف متحرک به نحوی در حجم تیروق جانمایی شد که کمترین بیرون زدگی را از تیر ورق داشته باشد ، خروجی های آبراه نیز بصورت دکوراتیو طراحی گردید تا هماهنگی کامل بین اجزا سقف متحرک رعایت شده باشد .

پوشش رنک سازه به لحاظ هماهنگی با طرح معماری پروژه :

پوشش رنگ سازه ی آلومینیومی سقف متحرک این پروژه نیز با بهره گیری از تکنولوژی رنگ پودری الکترواستاتیک با توجه

به نظر مشترک تیم ما و کارفرما به رنگ کد رال 1013 انجام پذیرفت.

سیستم روشنایی :

بر روی پروفیلهای آلومینیومی زیر پارچه های PVC سقف اتوماتیک نیز با بهره گیری از چراغ های SMD و استفاده از حباب استوانه ایی شکل روشنایی فضا تامین و زیبایی سقف دوچندان گردید.